A levélírás a német nyelvvizsga egyik lényeges feladata, sokaknak azonban egyenes ez a mumus. Nyilván nem lehet előre bemagolni egyetlen levelet sem, és kicsit kreatívnak is kell lenni hozzá, de igenis fel lehet rá készülni.
A www.briefform.de honlapon remek német mintalevelek találhatók, amiket átolvasva már nem tűnik annyira ijesztőnek a feladat. Az első oldalon máris ott van egy levél, ami bemutatja a hivatalos levél felépítését. Nézzük át együtt:
Absender (Feladó)
A feladó adatait a következő sorrendben kell megadni:
keresztnév, vezetéknév
utca, házszám
irányítószám, helység
Nincsenek üres sorok köztük!
Empfänger (címzett)
ugyanaz mint fönt
Betreff (hivatkozás)
A Betreff szót ma már nem írják ki a levélben, csak a levél tartalmának rövid megnevezése kerül ide. Se aláhúzni, se pontot tenni utána nem kell. Bármilyen más igazoló szám, ügyfélszám, kód, stb. ide írható a hivatkozás alá. Ezután két üres sor következik.
Anrede (megszólítás)
A megfelelő megszólítás (udvarias-baráti) után vessző következik, a levél szövege pedig – egy üres sor után – kis betűvel kezdődik.
Brieftext (szöveg)
A szövegnek érthetőnek, világosan tagoltnak kell lennie.
Grußformel (elköszönés)
Sortörés választja el a levél szövegétől, nincs mögötte se pont, se vessző, se felkiáltójel. Fontos, hogy igazodjon a feladó és a címzett viszonyához (formális-informális),
Datum (dátum)
Csak számokkal: 03.01.2012 vagy a hónapot kiírva: 3. Januar 2012
Budapest, den 03. 01. 2012
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.